Karnı İçeri Çekerek Göbeği Gizlemek Sağlığa Zarar Verir mi?

Karnı İçeri Çekerek Göbeği Gizlemek Sağlığa Zarar Verir mi?

Toplulumuzda genellikle Karnı İçeri Çekerek daha fit görünmeye çalışan, Göbeğini Saklamak için bu tarz bir yola başvuran birçok insan var. Ancak bu sistem ne yazık ki pek sağlıklı değil.

Toplulumuzda genellikle Karnı İçeri Çekerek daha fit görünmeye çalışan, Göbeğini Saklamak için bu tarz bir yola başvuran birçok insan var. Ancak bu sistem ne yazık ki pek sağlıklı değil.

Bu yazımızda sizlere Karnını İçeri Çekerek Fit Görünmeye çalışanlar için bazı bilgiler vermeye çalışıyor olacağız. Bu bilgiler ışığında eğer halen bunu yapmak istiyorsanız o zaman tercih sizin diyebiliyoruz sadece.

Spor yapmadan, düzenli beslenmeden sadece göbeği içeri çekerek daha fit bir vücuda sahip olmayacağınız hatta olamayacağınız gerçeğini de detaylara geçmeden önce aktaralım isterseniz.

 

Karnı İçeri Çekmek Vücuda Zarar Verir mi?

Bu sorunun cevabı evet. Peki karnı içeri çekmek ne gibi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir

Karnı içeri çekme alışkanlığı vücudun o bölgesinde yani diyafram ve kasıklarda gerginliğe yol açar. Çünkü karnını içeri çeken bir insanın nefesi kısıtlandığı için pelvise akan enerji bloke edilmiş olur. Bu blokaj da sağlık açısından vücutta birçok sakıncalı durumun oluşması için kusursuz bir sebeptir.

Uzmanlar, karnın mutlaka doğal haliyle, yumuşak, kabul edici bir şekilde durması gerektiğini söylüyorlar.

 

Göbeksiz Görünmeyi Değil Göbeksiz Olmayı Hedefleyin

Amaç, göbeksiz görünmek değil göbeksiz olmaktır. Bunun yolu da mekik çekmek gibi bölgesel hareketlerle düzenli olarak karın kaslarını çalıştırmaktır. Karnı içeri çekerek dolaşmak değil.

Karın nefesinin tüm sistemleri olumlu etkileyerek vücudu rahatlatma etkisi vardır. Yeni doğmuş bebeklerin nefes alışverişlerine dikkat ederseniz karınlarının sürekli şişip indiğini görürsünüz. Çünkü bu doğuştan gelen en sağlıklı, en doğal soluma biçimidir.

Zamanla insan heyecan, şaşkınlık, korku gibi çeşitli duygularla tanıştıkça karın nefesinden ağız nefesine geçmeye yani sağlıklı solumadan uzaklaşmaya başlar. Bu solumada akciğerler tam olarak kullanılmadığı için vücut gerektiği kadar oksijenlenemez ve beden ritmi bozulur.

İnsanların büyük çoğunluğunun nefes almayı bilmediğini söyleyebiliriz rahatlıkla.

 

Doğru Nefes Almayı Öğrenin

Doğru nefes, derin bir nefestir. Yüzeysel değil. Bu nefeste karın mutlaka aktiftir. Diyaframdan destek alınmakta ve beden sistemlerinin düzgün çalışması sağlanmaktadır.

Diyaframı etkin bir şekilde kullanan ve burundan alınıp burundan verilen bir nefes tekniği uygulayan yoga felsefesine göre solunum insanın iç sesidir.

Bu durumda karnı içeri çekme alışkanlığı, insanın iç sesini sürekli bastırması anlamını da gelir. Stresin, gerginliğin, huzursuzluğun geçmemesi veya artması bu nedenledir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

10 yorum

 1. merhaba , ben 2.yıldır göbegimi içine çekiyorum ve 2 yıldır bende nefes darlıgı oluyor ve merdiven çıkınca nefesim kesilecek gibi oluyorum , bunun sebebi göbegimi içine çekmem olabilirmi lütfen beni aydınlatın.

  • Ne yazık ki sağlık alanında bu şekilde hap bilgiler ile doğru tedavi uygulanamaz. Önce bir doktora başvurmanızı öneririm. Karnı İçeri Çekme yüzünden oluşan bir rahatsızlıkta olabilir farklı bir durumda olabilir.

 2. Bende ağır karın şişliği ve hazımsızlık var uzun zamandır karnımı içe çekerek yaşıyorum acaba bu şişlik ve hazımsızlığın nedeni karnımı içe çekerek gezmemden dolayı olabilir mi?

  • Bir uzmana danışmanız da fayda var. Bundan kaynaklı da olabilir alakasız bir durumda olabilir.

  • Görüşünüze saygı duyuyoruz. Ama o kadar. Madem o kadar kas yapıyor spor salonuna gitmeye gerek yok. Çek Bırak Çek Bırak…

 3. Merhaba ben zayıf olduğum halde devamlı karnımı içeri çekerek yaşıyorum,dikkat ettimde çok hızlı nefes alıp veriyorum.Zayıflığımın muhtemel nedenide bu olabilir diye düşünüyorum bu durumdan nasıl kurtulacağım lütfen yardım edin.Hangi doktora gitmeliyim.Veya neler yapabilirim.

  • Olayın Psikolojik veya Biyolojik olmasına göre değişir. Bence öncelikli olarak bir Diyetisyene Başvurun.

 4. Uzun zamandır nefes darlığı çekiyorum. Ama kendimi bildim bileli karnımı içeri çekiyorum. Alışkanlık olmuş serbest bırakarak dolaşmak benim için imkansız bişey. Yapamıyorum. Nefes darlığımın sebebi bu olabilirmi yada yıllardır böyle dolaşmamın verdigi bi tahribat.

  • Bir uzmana görünmeniz de fayda var. Bir noktada size sıkıntı yaratacaktır. Şimdi olmasa bile ilerisi için destek almanız lazım

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Yay burcundaki hareketine devam ediyor. Sizler için eğitim hayatınız, yurt dışı işleriniz, seyahatleriniz gündemde olabilir. Sabah saatlerinde Ay’ın Neptün ile kurduğu sert kontak zaman zaman karamsarlaşmanıza neden olabilir. İçinize kapanmaya müsait olabilirsiniz.

Akşama doğru Ay ve Jüpiter’in kavuşmasıyla şansınızın açıldığı bir zaman diliminde olacaksınız. Pozitif gelişmeler yaşayabilirsiniz. Ay saat 20:04’te yarına kadar boşluğa giriyor.

BOĞA BURCU YORUMU

Ay gün boyunca Yay burcunda ilerliyor. Kredileriniz, ödemeleriniz gündeminizde olabilir. Ay sabah saatlerinde Neptün ile zorlu kontaklar kuruyor olacak. Kendinizi riske atacak tehlikeli işlerden uzak durmanız iyi olacaktır.

Akşama gelirken Ay-Jüpiter pozitif açısıyla beraber maddi durumunuzla ilgili şanslı gelişmeler yaşayabilirsiniz. Miras konununuz varsa lehinize sonuçlanabilir. Devamında Ay, 20:04’te ertesi güne kadar boşluğa giriyor. Bankacılık işlemleriniz havada kalabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU

Ay’ın Yay burcunda ilerlediği bir güne merhaba diyorsunuz. İlişki ve evlilik hayatınıza odaklanabileceğiniz bir gündesiniz. Sabah, Ay-Neptün sert etkisi sebebiyle hayal kırıklıklarına açık olabilirsiniz.

Akşam ise bu durum tersine dönüyor. Ay ve Jüpiter arasındaki güzel etkiyle sevdiğiniz kişiden sizi mutlu edecek davranışlar görebilirsiniz. Ortaklıkla yürüttüğünüz işinizde de maddi gelişmeler yaşanabilir. Saat 20:04’te Ay uzun süre boşluğa giriyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Ay, tüm gün Yay burcunda hareket ediyor. Sizlerin çalışma hayatı ve sağlığı bir adım daha ön plana çıkabilir. Erken saatlerde aktifleşen Ay ve Neptün arasındaki sert kontak nedeniyle sağlığınızla ilgili problemler yaşayabilirsiniz.

Saatler akşama yaklaşırken Ay’ın Jüpiter ile kurduğu pozitif etkiler sayesinde çalışma hayatınızda şanslı zamanlar geçirebilirsiniz. Ay günün devamında 20:04 itibariyle boşluğa giriyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Tüm gün Ay hareketine Yay burcunda devam ediyor. Çocuğunuza ve sevdiğiniz kişiye yoğunlaşacağınız bir zam adlimi geçirebilirsiniz. Sabah itibariyle oluşan Ay-Neptün zorlu kontağıyla partnerinizle aranızda anlaşmazlıklar yaşanabilir.

Akşama doğru yaklaşırken Ay-Jüpiter uyumlu açısı sayesinde sabahki stresli etkilerin aksine şanslı bir dönemde olacaksınız. Aşk hayatınızda yüzünüzü güldüren gelişmeler yaşayabilirsiniz. Saat 20:04 olduğunda ertesi güne kadar Ay boşluğa giriyor.

BAŞAK BURCU YORUMU

Gün boyunca Ay, hareketine Yay burcunda devam ediyor. Bugün sizler için aileniz öncelik kazanabilir. Ay, sabah saatlerinde Neptün ile gergin açılarda bulunacağından, istemeden de olsa yakınlarınızın kalbini kıracak tepkiler verebilirsiniz.

Akşam ise Ay-Jüpiter arasında oluşan pozitif açıyla ailecek sevineceğiniz gelişmeler yaşayabilirsiniz. Ev değiştirmek isteyenler hayallerindeki evi bulabilirler. Ay, 20:04 itibariyle boşlukta olacağından yeni bir işe başlamak iyi olmayabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Saat 04:00 itibariyle İkizler burcuna geçiş yapan Ay, eğitim, seyahat, yurt dışı bağlantılı işlerinize vurgu yapacak. Akademik konularda beklediğiniz gelişmeleri yaşayabilirsiniz. Hiç aklınızda yokken bugün bir seyahat planı yapabilirsiniz. Pozitif bir ruh haliniz var. Sizi mutlu edecek gelişmeler yaşayabilirsiniz.

Akşam olduğunda enerjinizi partnerinize harcayabilirsiniz. Onunla beraber aktivitelere gidebilirsiniz. Beraberce yaptığınız her şeyden keyif alacağınız bir gündesiniz. Fakat gece saatlerinde sert açılar hakim, kalp kırmamaya dikkat edin.

Sevgiler,
Astromeri

AKREP BURCU YORUMU

Günün genelinde Ay, hareketini Yay burcunda sürdürüyor. Sizler için maddi kaynaklarınızın öne çıktığı bir gün olabilir. Sabah itibariyle aktif olan Ay’ın Neptün ile sert açısı beklediğiniz paraların ulaşmamasına neden olabilir.

Bu durum akşama doğru ise pozitife dönüyor. Ay ve Jüpiter arasındaki uyumlu etki sayesinde gelirinizde artışlar yaşayabilirsiniz. Ay’ın saat 20:04’te boşluğa girmesiyle bu saat sonrasındaki finansal işlemleriniz askıda kalabilir.

YAY BURCU YORUMU

Ay günün tamamında sizlerin burcunda hareket etmeye devam ediyor. Enerjinizin yüksek olduğu bir gün olsa da bunu sabah saatlerinde hissedemeyebilirsiniz. Ay-Neptün sert kontağıyla duygusal olarak kırgınlık yaşayabileceğiniz bir sabah olabilir.

Akşama yaklaştığımızda ise tam tersi Ay-Jüpiter pozitif etkileşimiyle şanslı bir dönemde olacaksınız. Dış görünüşünüzde değişiklikler düşünebilirsiniz. Partnerinizle güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Günün geri kalanında 20:04’te Ay boşluğa giriyor.

OĞLAK BURCU YORUMU

Ay’ın Yay burcunda ilerlediği bir güne başlıyorsunuz. Güne başlarken kendinizi bitkin ve isteksiz hissedebilirsiniz. Özellikle sabah saatlerinde aktifleşen Ay-Neptün sert açısıyla duygusal olarak yorgun olabilirsiniz. Kronik rahatsızlıklarınız varsa dikkat etmenizde fayda var.

Akşam Ay’ın Jüpiter ile kurduğu olumlu kontak sayesinde, bu düşük enerjinizi tamamen değiştirecek şanslı gelişmeler yaşayabilirsiniz. Saat 20:04 olduğunda Ay hareketine boşlukta devam edecek. Eski işlerinizi bitirmek iyi olacaktır.

KOVA BURCU YORUMU

Hayatınızda sürprizlere hazırlıklı olun. Bugün şansınız çok açık, hiç beklemediğiniz güzel gelişmeler kapınızı çalabilir. İlişkiniz, işiniz, sağlığınız her konuda bugün pozitif haberler alabilirsiniz. Üreteceğiniz yeni fikirler iş yaşamınızda sizi bir basamak daha yükseltebilir. Bilgiye aç bir gündesiniz. Bugün çok fazla araştırma yapabilirsiniz. Uzay, yaşadığımız evrenle ilgili konular ilginizi çekebilir.

Sağlığınızı ihmal etmemelisiniz. Psikolojik duygu durum değişiklikleri, fiziksel sağlığınızı da aşağı çekebilir. 19:52-22:43 arası Ay boşlukta olacağından bu zaman diliminde dinlenmeyi tercih edin.

Sevgiler,
Astromeri

BALIK BURCU YORUMU

Ay’ın tüm gün boyunca Yay burcunda hareket ettiği bir güne merhaba diyorsunuz. Kariyeriniz, geleceğiniz bugün öncelikleriniz arasında olabilir. Özellikle sabah meydana gelen Ay ve Neptün sert açısıyla kariyer hayatınızda işler beklentinizden farklı gelişebilir.

Akşam ise bu enerji düzeliyor. Ay’ın Jüpiter ile kavuşmasıyla sabah gerginlik yaşadığınız konularda durum değişiyor olacak. Şanslı bir akşamda olacaksınız. Ay’ın 20:04’te boşluğa girmesiyle önemli işlerinizi yarına bırakmakta fayda var.